BabelSport & BiegamPomagam

20 lutego 1998 roku powstała w Łodzi fundacja Gajusz, której celem jest niesienie wszechstronnej pomocy przewlekle i nieuleczalnie chorym dzieciom oraz ich rodzinom - istotna poprawa jakości życia podopiecznych, dawanie nadziei w najtrudniejszych chwilach, kiedy nie można powiedzieć, że wszystko będzie dobrze.

Fundacja ciągle się rozwija - 4 stycznia 2005 roku rozpoczęło działalność Hospicjum Domowe dla Dzieci Ziemi Łódzkiej założone przez Fundację GAJUSZ.

 

Jego powstanie było naturalną kontynuacją opieki sprawowanej od 1998 roku przez pracowników i wolontariuszy Fundacji na oddziałach szpitala (onkohematologia, OIT).

„Nasz Zespół potrafi zadbać o to, żeby dziecko nie cierpiało, nie bało się i nigdy nie odchodziło samotnie. Praca w hospicjum dla dzieci jest trudna i bardzo obciążająca, ale przede wszystkim piękna, dająca niezwykłe poczucie, że robimy coś ważnego, potrzebnego. Wymagającego umiejętności, odwagi. Każda osoba z zespołu jest kompetentnym lekarzem, pielęgniarką, psychologiem czy pracownikiem socjalnym, ale przede wszystkim człowiekiem, towarzyszącym w ostatnich chwilach życia”.

Obecnie Fundacja zamierza zbudować jedno z pierwszych w Polsce, Stacjonarne Hospicjum dla Dzieci. Jest to przedsięwzięcie trudne, niezwykle kosztowne. Jednak to na czym zależy nam najbardziej to stworzenie dla jego przyszłych małych mieszkańców Domu. Znacznie łatwiej jest zbudować Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej zgodny ze wszystkimi normami unijno - budowlanymi niż Dom w sensie przestrzeni do życia.

"Chcemy, żeby materialną przestrzeń wypełniły uczucia, emocje związane z poczuciem bezpieczeństwa, troską, opiekuńczością".

materiały ze strony fundacji Gajusz www.gajusz.org.pl

Poznałem ludzi z fundacji Gajusz w 2011 roku. Dziś miałem okazję zobaczyć jak wiele dobrego robią dla chorych dzieci. Wiem, że warto ich wspierać i dlatego podjęliśmy (zespół BabelSport) decyzję, że to właśnie tą fundację będziemy wspierać podczas dwóch kolejnych imprez Grand Prix Biegam Pomagam.

Mariusz Kotelnicki